Ukoliko želite da date otkaz svom poslodavcu ili ako poslodavac želi da raskine ugovor o radu sa vama, postoji niz zakonskih pravila koja regulišu ovaj proces.
Otkaz od strane poslodavca
Prvo, važno je napraviti razliku između radnog odnosa na određeno i neodređeno vreme. Ukoliko je radni odnos zasnovan na određeno vreme, prestanak ugovora se dešava automatski istekom ugovorenog perioda, a poslodavac nije u obavezi da ga produži.
Međutim, kada poslodavac želi da da otkaz zaposlenom na neodređeno vreme, mora se pridržavati Zakona o radu. Poslodavac može otkazati ugovor o radu iz različitih razloga, među kojima su: neostvarivanje radnih rezultata, osuđivanje za krivično delo vezano za rad, nesavesno obavljanje radnih zadataka, zloupotreba položaja ili ovlašćenja, teže povrede radnih obaveza, odbijanje zaključenja aneksa ugovora o radu ili proglašenje tehnološkog viška. Svi ovi razlozi su detaljno navedeni u članu 179 Zakona o radu.
Pre nego što poslodavac donese odluku o otkazu, dužan je da vas pisanim putem obavesti o razlozima otkaza i da vam omogući rok za izjašnjenje. Ukoliko je razlog za otkaz nesavesno obavljanje poslova, poslodavac vas mora prethodno obavestiti o nedostacima u vašem radu i dati rok za njihovo ispravljanje. Iako poslodavac ima pravo da donese otkaz, mora postupiti u skladu sa zakonom. U suprotnom, zaposleni može potraživati povraćaj na posao ili nadoknadu štete.
U nekim slučajevima, poslodavci pokušavaju da postignu sporazumni raskid ugovora kako bi izbegli zakonske obaveze. Međutim, savetuje se da u takvim situacijama ne pristajete na sporazum, već da tražite da poslodavac donese zvanično rešenje o prestanku radnog odnosa.
Otkaz od strane zaposlenog
Zaposleni ima pravo da otkaže ugovor o radu, uz uslov da to učini pisanim putem, sa minimalnim rokom od 15 dana pre željenog datuma prestanka radnog odnosa. Iako Zakon o radu ne predviđa sankcije za nepoštovanje ovog roka, poslodavac može tražiti naknadu štete ako pretrpi gubitke usled kasnog otkaza.