Skip to content

Ugovor o doživotnom izdržavanju – šta treba da znate?

Uvod

Ugovor o doživotnom izdržavanju je pravni institut kojim se primalac izdržavanja obavezuje da će nakon svoje smrti preneti pravo svojine na određenu imovinu davaocu izdržavanja. Zauzvrat, davalac izdržavanja preuzima obavezu da brine oprimaocu, obezbedi mu smeštaj, hranu, negu, lečenje i druge životne potrebe,kao i da ga sahrani nakon smrti. Ovaj ugovor je regulisan Zakonom onasleđivanju Republike Srbije.Story

Ugovor o doživotnom izdržavanju

Prava i obaveze ugovornih strana

Primalac izdržavanja ima pravo da dobije ugovorenu negu i izdržavanje do kraja života.Takođe, može tražiti raskid ugovora ako davalac izdržavanja ne ispunjava svoje obaveze. 

Davalac izdržavanja je dužan da ispunjava ugovorene obaveze, a pravo svojine na imovini stiče tek nakon smrti primaoca izdržavanja. Ako dođe do ozbiljnih nesuglasica,može zahtevati raskid ugovora.

Ugovor se može raskinuti: 

Ako se odnosi između ugovornih strana poremete do te mere da zajednički život postane nepodnošljiv.

Ako davalac izdržavanja ne ispunjava preuzete obaveze.

Ako dođe do promena okolnosti koje otežavaju izvršenje ugovora.

U slučaju raskida, sud odlučuje o eventualnoj naknadi davaocu izdržavanja za ono što jeveć pružio.

Prava zakonskih naslednika

Ako postoji sumnja da je ugovor zaključen na štetu primaoca izdržavanja (npr. U stanjuteške bolesti bez neizvesnosti za davaoca izdržavanja), zakonski naslednici mogu tražiti poništaj ugovora. Rok za podnošenje tužbe je:

 1 godina od saznanja za ugovor

 Najkasnije 3 godine od smrti primaoca izdržavanja

Ugovor odoživotnom izdržavanju mora biti overen kod notara da bi bio pravno valjan.Takođe, upisuje se u Katastar nepokretnosti kako bi se obezbedila pravaugovornih strana.

Zaključivanje ovakvog ugovora nosi značajne pravne posledice, pa je preporučljivo da se prepotpisivanja konsultujete sa pravnikom ili advokatom.